Vývoj internetových technologií za posledních 20 let ...

 

Od roku 1997 se aktivně zabývám IT technologiemi, zejména pak oblastí výroby internetových stránek. S počítači pracuji prakticky od dětství. Pamatuji PC-XT (086), jeden z prvních osobních počítačů. Pamatuji MS-DOS, operační systém, který se celý ovládal pomocí jednoho příkazového řádku. Tam jsem začal programovat v jazyce Basic. Za 20 let se toho hodně změnilo. Zejména počítače se zmenšili natolik, že je dnes prakticky nosíme v kapse. Už nemusíme blokovat telefonní linku a vytáčet poskytovatele internetového připojení, abysme si mohli zobrazit z Internetu nějakou informaci nebo přečíst e-mail. Všechno je jinak. V podnikání je dnes internetová prezentace stejně běžná jako e-mailová schránka a to především proto, že internetové připojení, ať už na chytrém telefonu, tabletu nebo počítači je dostupné stále většimu okruhu lidí. V současné době je jich k Internetu v ČR připojeno již téměř 8 000 000.

V roce 2000 jsem spustil první verzi systému pro správu obsahu internetových stránek. Po mnoho dalších let jsme se s kolegy zabývali vývojem internetových prezentací a aplikací a investovali mnoho času do vývoje vlastního redakčního systému. Zpočátku to dávalo smysl. Žádné stránky se neobjedou bez obsluhy nebo administrace, pomocí které se dá "publikovat on-line", tedy během okamžiku. Vývoj internetových technologií šel ovšem rychle kupředu, a proto jsme postupem času došli k závěru, že je to boj s větrnými mlýny. Někteří z týmu vycítili příležitost v sociálních sítích a v tomto směru se vypracovali na světovou špičku. Pro některé ovšem webovky zůstaly srdcovou záležitostí.

Díky úspěšnému rozvoji open source systémů se změnil náš pohled na problematiku internetové prezentace. Vývoj vlastní aplikace je vždy spojen s vysokými náklady, které musí uhradit klient. Na trhu se postupně objevili velmi výkonné CMS nebo-li publikační systémy, jejichž funkce bylo možné při tvorbě stránek využít. S takovým nástrojem se čas potřebný na výrobu stránek zkrátil a tím umožnil ceně za výrobu stránek postupně klesat. Omezené možnosti open source systémů však poptávku po zakázkové výrobě nesnížil. Navíc bylo potřeba pro obsluhu vyškoleného člověka, proto se i dnes celá výroba a náklady na provoz internetových stránek stává zejména časovou zátěží pro mnoho malých podnikatelů, živnostníků, spolků, družstev, neziskových organizací a soukromých osob.

Webhostingoví poskytovatelé si mnuli ruce a výjimkou dodnes nejsou ceny za "omezený" měsíční hosting ve výši až 500 Kč měsíčně. U výrobců www stránek zase běžně vidíme případy, kdy servisní poplatky za správu stránek přesahují 1 000 Kč měsíčně. Objevili se také další možnosti hostingů. Provider nahraje na hosting svůj redakční systém nebo některý z nabízených open-source systémů s tím, že pak máte možnost si web sami tzv. "poskládat". Stále to však neřeší problém, že tato činnost vyžaduje většinou mnoho hodin práce. Některé systémy mohou být i složitější na obsluhu a výsledek Vašeho snažení pak mohou být stránky, které jsou nevzhledné nebo se nesprávně zobrazují na různých typech zařízení. Takový "bonusový" hosting, který je v mnoha případech "medvědí službou" je pak zpoplatněn i několika stovkami měsíčně.

Vývoj, kterým jsme prošli nás dovedl k start-upu mistoproweb.cz. Jedná se o službu, která Vás zbaví všech starostí s webovými stránkami. Za necelých 11 Kč denně nabízíme neomezený zabezpečený webhosting, na který přeneseme tvoje stránky, které následně zmodernizujeme nebo vytvoříme nové. Postaráme se o provoz s garancí 99,99% dostupnosti, nachystáme redakční systém k obsluze s manuálem a ještě uhradíme doménu při platbě na 24 měsíců. Po celou dobu zajistíme dohled a pravidelné aktualizace modulů systému.

Díky automatizaci digitálních procesů se sny stávají skutečností. V případě, že máš dobře připravený obsah, postačí od objednávky ke spuštění nových stránek jen pár hodin. Většinou déle trvá přesměrování či změna DNS u domény. Přenos obsahu a ladění webdesignu někdy zabere i více dnů, nicméně doladění webu už není dílem automatizace, ale lidských rukou. V této fázi výroby se nelze obejít bez dobrého grafika či kodéra a velmi sofistikovaných nástrojů a v tom je naše unikátní "know-how". V případě, že máš zájem o přesun stránek k nám, stačí vyplnit registrační formulář. Bližší informace o službě nalezneš také v seznamu nejčastějších otázek, detailní informace o výši paušálních a jiných poplatků pak v ceníku služeb. Z důvodů udržení nízké ceny můžeme službu nabídnout pouze 250 klientům. Neváhejte a zaregistrujte se ještě dnes! Prvních 30 dnů máte na vyzkoušení.

"Projekt je výjimečný také tím, že dává prostor lidem se zdravotním omezením. V případě dalšího rozvoje služby počítáme se zapojením a upřednostněním dalších znevýhodněných osob se zkušenostmi v IT."